Готуємося до ЗНО

Зовнішнє незалежне оцінювання - процес визначення рівня навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів (ЗНЗ) установами, що не залежать від загальноосвітніх та вищих навчальних закладів. В Україні такими установами є Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) та дев’ять регіональних центрів, включаючи Вінницький регіональний центр оцінювання якості освіти (ВРЦОЯО), організований у травні 2006 року.

Запровадження ЗНО відбувається з метою забезпечення конституційних прав громадян на рівний доступ до якісної освіти, утвердження справедливості в державі, сприяння інтеграції України в європейський освітній простір.

Дане оцінювання є:

• зовнішнім, оскільки процедура відбувається на базі спеціально підготовлених пунктів тестування і виключає можливість оцінювання навчальних досягнень учнів у своєму навчальному закладі;
  • незалежним, бо здійснюється організацією, яка не залежить і не підпорядкована ЗНЗ і ВНЗ, хоч тісно співпрацює з ними;
  • об'єктивним, оскільки ставить однакові вимоги та забезпечує рівні умови всім учасникам в Україні;
  • прозорим, бо забезпечує можливість спостереження з боку громадськості за дотриманням усієї процедури;
  • шансом для учнів при вступі до вищого навчального закладу.

1. Чому інструментом ЗНО є тест?

Тести мають суттєві переваги над іншими інструментами перевірки знань, умінь та навичок школярів:

• вони високотехнологічні, можуть розроблятися, проводитися і перевірятися з використанням комп'ютерної техніки;

• вимагають порівняно незначних часових затрат для використання і перевірки;

• придатні для контролю високих рівнів навчальних досягнень, оскільки важливою є не тільки кінцева відповідь, а й розвиток дії, що приводить до неї;

• процес перевірки стає об'єктивним і мінімально залежить від особистої думки вчителя.

Остання з наведених вище переваг тестів над іншими засобами перевірки рівня навчальних досягнень є найбільш суттєвою, оскільки учні та їх батьки, керівники навчальних закладів на перше місце серед вимог до оцінювання ставлять його об'єктивність.

2. Чому завдання ЗНО мають саме такий рівень складності?

Рівень складності завдань ЗНО пов'язаний з цілями та вимогами ВНЗ III- IV рівнів акредитації. Оскільки сертифікати УЦОЯО приймають усі ВНЗ України, то й тестові завдання повинні нести селекційне навантаження, тобто завдання мають бути такими, щоб визначити найкращих учнів, які готові продовжити навчання у ВНЗ ІІІ-ІУ р. а. і, відповідно, за складністю вони не можуть ототожнюватися із завданнями державної підсумкової атестації. Проте зміст всіх тестових завдань ЗНО відповідає вимогам навчальних програм для середніх навчальних закладів та не виходить за їх межі.

3. Яким чином обраховується кількість завдань у тестовому зошиті?

Кількість завдань у тестовому зошиті визначається необхідністю максимально відобразити зміст чинних навчальних програм та діючими санітарними нормами. Як свідчить практика (апробація) матеріалів тестування, відповідна кількість тестових завдань забезпечує повну і об'єктивну перевірку знань учнів з предмета.

безкоштовні онлайн-курси

Prometheus,    ilearn,    EdEra,    Studway,     Akademia.in.ua,   zno.ua

Поради учням для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання:

• визначити мету власного навчання;
  • навчитися працювати самостійно;
  • повторювати навчальний матеріал, систематизувати його, робити необхідні записи та періодично виконувати тести;
  • взяти участь у пробному тестуванні;
  • детально опрацювати «Інформаційні матеріали» УЦОЯО;
  • цікавитися матеріалами тестування на сайті Українського        центру оцінювання якості освіти

Рекомендації в допомогу учневі щодо тактики виконання тестів.

Для того, щоб Ви могли впевнено впоратися з тестом у напруженій екзаменаційній обстановці, пропонуємо деякі найбільш прямі й універсальні рецепти із приводу тактики їхнього виконання.

• Тренуйтеся! Перед офіційним тестуванням варто виконувати якнайбільше тестів – просто заради тренування. Це дає можливість познайомитись з типовими конструкціями тестових завдань, а також отримати досвід самоспостереження й оптимальної саморегуляції під час тестування.

• Поспішайте! Тренуйтеся із секундоміром у руках. Засікайте час виконання тестів, обмежуйте його.

• Пропускайте! Треба навчитися пропускати важкі або незрозумілі завдання. Пам’ятайте: у тесті завжди знайдуться такі, з якими Ви обов’язково впораєтеся. Просто нерозумно недобрати балів тільки тому, що Ви не дійшли до «своїх» завдань, а «застрягли» на тих, навчальний матеріал яких невідомий. Звичайно, така тактика може принести успіх далеко не завжди. Якщо тест побудований за принципом «сходів» і починається з легких питань, то не варто пропускати всі перші завдання.

• Виключайте! Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які явно не підходять.

• Думайте тільки про поточне завдання! Коли Ви бачите нове завдання, забувайте все, що було в попередньому. Думайте тільки про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали.

http://dneprtest.dp.ua/cms/index.php  Офіційний сайт ЗНО

Довідкові телефони

Телефон інформаційної підтримки Українського центру оцінювання якості освіти
(044) 503-37-93

працює
з 09-00 до 18-00
у п
᾿ятницю з 09-00 до 16-45

Прийом громадян директором

Вівторок, з 10-00 до 13-00

Перш ніж звернутися до Українського центру оцінювання якості освіти радимо вийти на зв′язок із регіональним центром оцінювання якості освіти, що відповідає за ваш регіон. ЦЕ ПРИСКОРИТЬ ВИРІШЕННЯ ВАШИХ ПРОБЛЕМ.

Регіони обслуговування: Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська, Тернопільська області

Поштова адреса: вул. Бандери, 1, м. Івано-Франківськ, 76018

Телефон: (0342) 75-09-75