Go Camp

In this August our school took part in a programme organized by the "Go Global" office under the name "Go Camp". This was an English language camp where kids could practise speaking English with the help of foreign volunteers: Yenga Yan from Scotland and Sherzad Hassan from Iraq; Ukrainian mentors: Victoria Monastyrskaia and Oksana Kuyantseva;and local English teachers:Livia Marko, Gabriella Mogyoroshi- Kovaly and Livia Greba - Petrash.

During these two amazing weeks the campers could improve their English by playing interesting games, singing songs, working in teams. They really enjoyed sport and creative activities, dances and handmade, too.

This camp was a wonderful chance for the participants not only to learn English but also to  learn more about other nations and cultures, make new friends and have fun.

Great thanks to the Go Global office for this opportunity and all the people who helped to organize the camp and create a friendly atmosphere.

Цього серпня наша школа взяла участь у проекті Go Camp, організованому Go Global. Це був мовний табір , де діти отримали можливість поспілкуватись англійською між собою та з іноземними волонтерами: Yenga Yan із Шотландії та  Sherzad Hassan з Іраку. Допомогали їм українські ментори Вікторія Монастирськая та Оксана Куянцева, а також вчителі англійської мови : Марко Лівія, Модьороші-Коваль Габріеллф та Греба-Петраш Лівія.

Протягом чудових двох тижнів діти вдосконалювали свою англійську вимову граючись , співаючи пісень, працюючи в командах.

Вони насолоджувались різноманітними креативними завданнями, танцями та поробками своїми руками.

Цей табір чудова нагода для його учасників не лише вивчити  та вдосконалити мову,а й відкрити для себе багато нового про інші нації  та їх культуру, знайти нових друзів та просто розважитись.

Велика подяка Go Global  за надану допомогу і всім, хто допомогав організувати табір,а також за дружню атмосферу.